Украински извори: Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје

1 min read

Неколку сензори за радијација се оштетени денеска по новото руско бомбардирање на областа во близина на нуклеарниот реактор на електраната Запорожје, соопшти украинскиот оператор Енергоатом.

„Ситуацијата се влошува, радиоактивни супстанци се во близина, а неколку сензори за радијација се оштетени“, напиша Енергоатом на Телеграм.

Вечерва Советот за безбедност на ОН ќе одржи итен состанок на кој ќе се разговара за ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје во Украина, додека Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за бомбардирање на тоа место.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Николоски: Бугарските барања континуирано растат

Следно

Хил: Србија ќе влезе во НАТО кога тоа ќе го сакаат нејзините граѓани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian