Трагедија во Хрватска: Во страотна автобуска несреќа настрадаа 11 лица

1 min read

Тешка автобуска несреќа се случи на автопатот А4 во правец кон Загреб. Најмалку 11 лица загинаа, а најмалку 25 се тешко повредени.

Несреќата се случила околу 5 часот и 40 минути на 62-от километар од автопатот А4 во правец кон Загреб помеѓу Јарек Бишашки и Подворец, кога автобус со полски регистрации излетал од патот.

Противпожарната служба заврши со интервенцијата, но на теренот се уште има дежурни пожарникари, изјави началникот на жупаниската пожарна Жељко Наѓ.

Што се однесува до повредените, Наѓ рече дека ги презела Брза помош, и дека не ја знае тежината на тие повреди. Повредените се пренесени во болниците во Загреб и Вараждин.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Најмалку 11 лица загинаа, а 34 се повредени во автобуска несреќа во Хрватска

Следно

Барселона и Челси цело лето „војуваа“ за фудбалери, а сега подготвуваат спектакуларна размена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian