Појадувајте како кралицата на Шпанија: Летиција се придржува до правилата на доктор Николас Периконе

1 min read

Појадокот е најважниот оброк во денот, тоа го знаеме. Но, правилно искомбинираните намирници со кои би го почнале утрото можат многу да ни помогнат во забрзувањето на метаболизмот и елиминирањето на вишокот килограми.

Токму ова „златно“ правило го знае и кралицата на Шпанија, Летиција која со години не го менува својот утрински оброк. Таа ги следи правилата на доктор Николас Периконе, и благодарение на истите има постојано витка фигура и непроменета тежина.

Диетата на Периконе се заоснова на внес на три намирници: свежа риба, зеленчук богат со железо и храна богата со протеини. Во овој режим на исхрана се практикува и пиење 3 литри вода дневно, а кралицата дел од течностите ги заменува со зелен чај.

Оваа исхрана помага во одржување на оптималната тежина, го освежува организмот и помага во слабеењето.

Појадокот на кралицата е мошне едноставен – омлет од три јајца со парче риба и интегрален тост.

За ужина јаде јаткасти плодови, обезмастен јогурт, свежо овошје, а ручекот најчесто е мала грамажа пилешко или мисиркино месо, или лосос на скара со многу зеленчук.  За вечера јаде парче сирење и обилно многу зеленчук.

Кралицата која е мајка на две ќерки, не ја менува оваа своја рутина на исхрана, дополнително затоа што докторската препорака е дека овој тип режим ги намалува воспаленијата и помага во долговечен и здрав живот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мета: Рама е шпион, го чека горчлив крај

Следно

Се искачи бројот на загинати и повредени во несреќата во Хрватска

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian