НА ГП Табановце за влез во државата се чека околу еден час, на ГП Богородица за излез до 40 минути

1 min read

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

Како што информираат од АМСМ, на ГП Табановце времето на чекање за влез во државата е околу еден час, додека на ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е од 30 до 40 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Потсетуваат дека патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица е отворен за сообраќај до 01.10.2022 за возила со вкупна маса до 3,5 тони.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Во добро и во зло“: Пресвртни точки во бракот кои можат да го зајакнат или уништат

Следно

Има многу повредени: Во нафтен капацитет гори голем пожар, предизвикан од гром во Куба

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian