ВИДЕО | Лесен оброк за топлото лето: Палачинки од тиквички со растопен кашкавал

1 min read

На љубителите на солени палачинки ќе им се допадне ова јадење, кое се прави на многу едноставен начин, а бара само неколку состојки. Палачинките од тиквички се многу лесен оброк, па сигурни сме дека често ќе го јадете во топлите летни денови.

Состојки:

– 1 тиквичка
– 3 јајца
– 1 кромид
– 2 чешниња лук
– магдонос, сол
– шолја брашно (од 250 мл)
– листови кашкавал

Подготовка:

Тиквичките и кромидот изрендајте ги на најситно ренде. Ставете ги во сад, па додајте го испасираниот лук, јајцата и зачините, па убаво измешајте. На крајот, измешајте ги со солта и брашното.

На врело масло во тава пржете палачинки. Кога ќе ја потрошите целата смеса, нежно наредете ги палачинките во тавата една врз друга, ставајќи меѓу нив лист кашкавал.

Покријте со капак и оставете на најслаб оган додека кашкавалот не се растопи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Барди одби да игра за тимот на Руни во американската МЛС лига

Следно

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи промена на Устав по ниту една цена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian