Марк Кукуреља официјално за 60 милиони фунти во Челси

1 min read

Шпанскиот фудбалер Марк Кукуреља од денеска и официјално е нов играч на Челси, со кој потпиша шестгодишен договор.

Овој 24-годишен дефанзивец пристигна во клубот од „Стемфорд бриџ“ од Брајтон, а според британските медиуми трансферот е вреден околу 60 милиони фунти.

Минатата сезона за Брајтон одигра 38 мечеви во сите натпреварувања и постигна еден гол.

– Навистина сум среќен. Ова е одлична можност за мене да се приклучам на еден од најдобрите клубови во светот. Ќе се обидам да бидам среќен овде и да му помогнам на тимот – рече Кукуреља.

Од 2017 до 2020 година беше член на Барселона, но не доби вистинска можност, па поголемиот дел од времето го помина на позајмица во Еибар и Хетафе, од каде што се пресели во Брајтон.

Пред Шпанецот летово на Стенфорд Бриџ пристигнаа Рахим Стерлинг, Калиду Кулибали, Габриел Слонина (испратен на позајмица во американскиот Чикако фајр до 31 декември 2022) и Карни Чуквуемека. Според британските медиуми, лондонските „сини“ досега потрошиле повеќе од 170 милиони фунти.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кривична пријава за полицаецот кој зема мито од 2.000 денари

Следно

Селена Гомез воодушеви со видео од одморот во Италија: Ме правиш да се чувствувам добро во своја кожа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian