Кина воведе санкции кон Ненси Пелоси по нејзината посета на Тајван

1 min read

Кина воведе точно неодредени санкции кон претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, „и членовите на нејзиното потесно семејство“, соопшти Министерството за надворешни работи во Пекинг, јави ДПА.

Одлуката на кинеските власти следи по вчерашната посета на Пелоси на Тајван, и покрај претходно јасно искажаното предупредување дека нејзината посета на Тајпеј ќе се сфати како провокација, бидејќи официјален Пекинг островот го смета за составен дел на својата територија, а официјален Вашингтон официјално ја поддржува политиката на „една Кина“.

kurir.mk

Претходно

„Македонски синдром“: Што напиша ЦИА за Бугарија во таен извештај од 1971 година

Следно

Приведен 50-годишен скопјанец баран по централна потерница

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian