Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи промена на Устав по ниту една цена

2 mins read

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи промена на Устав по ниту една цена, а цената што сака Ковачевски да ја платат граѓаните и државата е преголема, децидни се од ВМРО-ДПМНЕ.

-Димитар Ковачевски е срам за македонскиот народ. Продолжувањето по стапките на неговиот ментор Зоран Заев, каде што убедливо ја носи државата кон патот на пропаст и национален срам, го прави уште полош премиер и од самиот Заев.  Прашањето кое што го поставува јавноста е следново: Зошто Ковачевски бега од соочување со граѓаните на референдум? Дали со тоа што вели дека е чекор назад референдумот во целиот процес значи дека е свесен дека граѓаните не го поддржуваат? Да, граѓаните не ја поддржуваат неговата политика. Тоа што Ковачевски се плаши да оди на референдум е само доказ дека граѓаните не даваат поддршка на преговарачката рамка која што тој ја промовира и турка, што во превод значи асимилација и бугаризација. Граѓаните не се за ова. Ако говориме за чекори наназад, Република Македонија чекори наназад цело време откако е дојдена СДСМ на власт. Со Ковачевски само се  интезивира тоа темпо на чекорење наназад, смета Димитар Ковачевски треба да се извини на македонскиот народ, на граѓаните затоа што ја носи државата против волјата на граѓаните кон ново национално предавство, изјави Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека Ковачевски се плаши од референдум и од народот.

-Дополнително, додека Ковачевски оди против сопствениот народ, на државата и се случува економски крах. Ценовни шокови, поскапувања, инфлација, најнизок раст на БДП во регионот, најмалку странски директни инвестиции во државата. Ова е класичен неуспех на Ковачевски и на целиот тим на СДСМ во владата. Ковачевски и сите тие околу него кои што управуваат со владата се срам за Република Македонија, рече Арсовски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Лесен оброк за топлото лето: Палачинки од тиквички со растопен кашкавал

Следно

Русија протерува 14 бугарски дипломати

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian