Зеленски бара директно да разговара со кинескиот лидер

1 min read

Украина бара шанса директно да разговара со кинескиот лидер Си Џинпинг со цел да се помогне да се стави крај на војната со Русија, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за Саут Чајна Морнинг Пост (South China Morning Post).

Тој ја повика Кина да го искористи своето големо политичко и економско влијание на Русија за да стави крај на борбите.

„Кина е многу моќна држава. Тоа е моќна економија. Па, може политички, економски да влијае на Русија. А Кина е постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите Нации“, тврди Зеленски.

Украинскиот претседател додаде дека официјално побарале разговор со Си, но, досега, нивните барања за разговори завршувале неуспешно. (МИА)

kurir.mk

Претходно

По тенковите Македонија ѝ ги подари и „сухоите“ на Украина

Следно

Еве каде може да пријавите бездомно куче за хуман третман во Лајка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian