ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Топло време, ќе растат температурите до сабота

1 min read

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 29 до 37 степени. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 15, а максималната ќе достигне до 35 степени.

УХМР најавува дека до сабота ќе се задржи стабилно и топло време со пораст на дневните температури. За време на викендот во попладневните и вечерните часови ќе има развој на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. В недела ќе дува засилен северен ветер што ќе предизвика пад на температурата од 2 до 4 степени.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО: Шкупи тренираше во Даблин пред првиот меч со Шамрок роверс

Следно

Дневен хороскоп за 4 август: Некој се обидува да ве убеди во своите добри намери

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian