САД ги пофалија дипломатските напори на Турција во врска со транзитот на жито од Украина

1 min read

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ги пофали дипломатските напори на Турција кои овозможија првата пратка украинско жито да го премине Црното Море од почетокот на руската инвазија на Украина, соопшти Стејт департментот.

Во разговорот со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, Блинкен ја нагласил важноста да се работи заедно за да се осигура дека повеќе бродови со жито ќе можат да ја напуштат Украина.

Блинкен додал дека е важно Москва да биде одговорна за обврските што ги презела.

Во разговорот со турскиот колега, тој го спомена и конфликтот во Нагорно Карабах, велејќи дека САД се подготвени да се ангажираат билатерално.

Секретарот Блинкен и министерот за надворешни работи Чавушоглу разговараа и за начините за подобрување на координацијата и единството во НАТО алијансата, во врска со заканата од натамошна ескалација од страна на Русија и војната во Украина.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ненси Пелоси пристигна во Јапонија

Следно

Манчестер јунајтед треба да го продаде Роналдо

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian