Ненси Пелоси пристигна во Јапонија

1 min read

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси денеска пристигна во Јапонија, последната станица од нејзината азиска турнеја.

Авионот на Пелоси слета во воздухопловната база Јокота, западно од Токио.

Пелоси, за која ова е прва посета на Јапонија од 2015 година, утре наутро ќе разговара со јапонскиот премиер Фумио Кишида.

Кина, која го смета Тајван за дел од својата територија, дееска почна воена вежба без преседан во знак на протест поради посетата на Пелоси на Тајпеј.

Кинески балистички ракети првпат паднаа во ексклузивната економска зона на Јапонија, изјави денеска јапонскиот министер за одбрана Нобуо Киши. По објавувањето на кинеските воени вежби, Јапонија, која е близок сојузник на САД, изрази „загриженост” за активностите на Пекинг.

kurir.mk

Претходно

Управата за извршување на санкции демантира дека припадници на затворската полиција малтретирале член на Левица

Следно

САД ги пофалија дипломатските напори на Турција во врска со транзитот на жито од Украина

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian