Мажот кој го застрела шетачот на кучиња на Лејди Гага осуден на четири години затвор

3 mins read

Џејмс Хауард Џексон, осомничениот кој по грешка беше ослободен од затворот во округот Лос Анџелес каде што се наоѓаше под сомнение дека пукал во шетачот на кучињата на пејачката Лејди Гага и ги украл нејзините француски булдози, повторно е уапсен.

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Тој беше уапсен во средата, речиси пет месеци откако беше ослободен од затвор поради „службена грешка“ додека го чекаше судењето, се наведува во соопштението на Одделот на шерифот во Лос Анџелес.

Џексон беше еден од петте лица уапсени во врска со нападот на 24 февруари 2021 година во Холивуд на човек кој беше задолжен да се грижи за кучињата на Лејди Гага. Минатиот месец, американската служба за маршали објави награда до 5.000 долари за информации што ќе доведат до негово апсење.

Апсењето на Џексон се случи откако еден од тројцата обвинети во случајот се изјасни дека не го оспорува грабежот од втор степен и добил четиригодишна затворска казна.

Обвинителите изјавија дека Џексон и уште двајца наводни членови на бандата се возеле наоколу барајќи скапи француски булдози за да украдат, а потоа го забележале, ограбиле и тешко го раниле Рајан Фишер додека тој ги шетал кучињата на Лејди Гага во близина на булеварот Сансет. Фишер бил со трите кучиња на поп-ѕвездата, Азија, Који и Густав.

Во текот на насилната борба, Фишер бил совладан, а потоа застрелан во нападот што го снимила камерата на вратата од блиската куќа.

На видеото е снимен Фишер како вика: „О Боже! Ме застрелаа!“ и „Помогни ми!“ и „Крварам од градите!“

Фишер беше хоспитализиран, а подоцна објави дека изгубил дел од белите дробови.

Кучињата на поп-ѕвездата беа вратени два дена подоцна од жена која тврдеше дека ги нашла врзани за бандера и побарала од Лејди Гага награда од 500.000 долари доколку кучињата бидат вратени.

Џексон веќе бил обвинет за напад и се изјаснил за невин кога канцеларијата на окружниот обвинител покренала заменско обвинение во кое се товари за обид за убиство, заговор за извршување грабеж и напад со полуавтоматско огнено оружје.

Застрелан шетачот на кучињата на Лејди Гага

Украдените кучиња на Лејди Гага се пронајдени живи и здрави: Коџи и Густав повторно во прегратките на пејачката

По инцидентот за прв пат проговори Рајан Фишер – шетачот на кучињата на Лејди Гага

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рускиот суд ја осуди американската кошаркарка Грајнер на девет години затвор

Следно

Американската кошаркарка Бритни Грајнер во Русија осудена на девет години затвор, остри реакции од САД

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian