Македонскиот шампион соопшти дека слетал 300 километри од Даблин – само на албански јазик

1 min read

Македонскиот фудбалски шампион Шкупи кој вечерва го игра првиот натпревар од третото квалификациско коло за пласман во групната фаза во Лигата на Европа против Шамрок Роверс, се жали за лошиот третман односно одлуката на Ирците да не им дозволат да слетаат во Даблин со соопштение објавено на официјалниот фејсбук профил на клубот, но само на албански јазик.

Во Шкупи се револтирани бидејќи Ирците не им дозволиле чартер летот на македонскиот шампион наместо во Даблин слета 300 километри подалеку поради што потоа мораа со автобус да се враќаат во главниот град на Република Ирска. Натпреварот помеѓу Шамрок и Шкупи треба да се одигра вечерва (21 часот) во Даблин.

-Нашиот тим се соочи со срам и измама. Се обидовме на нашите играчи да им овозможиме удобно патување, па од тука резервиравме чартер лет и плтивме илјадници евра, се со цел играчите да пристигнат здраво. Но, ирската влада не ја послуша УЕФА. И покрај интервенцијата, Ирците го приземјија нашиот авион на 300 километри од Даблин, и ни приреди незаслужен третман. Исто така по натпреварот, треба повторно да патуваме 300 километри. Тоа не е направено на ниту еден тим, освен на нашиот – стои во дел од сооштението на Шкупи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хрватска и Србија ја одбележуваат 27-годишнината од операцијата „Олуја“

Следно

Хоакин Феникс повторно во улога на Џокер: Објавен датумот на премиерата на психолошкиот трилер

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian