ВИДЕО | Австралискиот музичар Тими Трампет го развеа македонското знаме на „Јовано Јованке“

1 min read

Тимоти Џуд Смит, попознат по неговото уметничко име Тими Трампет, е австралиски музичар, диџеј, текстописец и продуцент. За многу кратко време стана меѓународно познат по свирењето на труба во живо и користењето на џез елементи во денс музиката. Публиката посебно ужива во неговите енергични настапи, а својата балканска премиера музичарот ја имаше како дел од фестивалот Ohrid Calling во пресрет на големиот македонски празник Илинден.

За време на неговиот настап австралискиот музичар го развеа македонското знаме додека во позадина се слушаа препознатливите македонски песни: „Слушам кај шумат шумите“ и „Јовано Јованке“.

Со многу емоции во еден глас македонската публика ги пееше песните додека македонското знаме се вееше во рацете на Тими.

Погледнете дел од фотографиите и видеата кои осамнаа на социјалните мрежи, како и официјланите фотографии од самиот настап на Тими Трампет.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Официјално: Димитријевиќ една година на позајмица во Уникс Казан

Следно

Топло време до сабота, викендов разладување

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian