Готово: Ренато Санчез за 15 милиони евра во ПСЖ

2 mins read

Ренато Санчез летово ќе направи трансфер во редовите на ПСЖ, пренесува новинарот Фабрицио Романо на својот Твитер профил. Лил ја послуша желбата на португалскиот репрезентативец чиј трансфер во францускиот шампион ќе вреди 15 милиони евра. Личните услови се договорени одамна, а лекарските прегледи на играчот се закажани во Париз.

Претходно за Португалецот интерес покажа и италијанскиот првак Милан кој за најдобриот млад играч на Европа за 2016 година нудеше 16 милиони евра.

Истата година со португалската репрезентација успеа да биде европски шампион, а потоа во Баерн се пресели за 35 милиони евра, но не се снајде најдобро во баварскиот гигант. Не помогна ни позајмицата во Свонси, но во Лил веруваат дека и натаму време Санчес да се врати во правата форма.

Новиот тренер на ПСЖ, Кристоф Галтие одлично го познава од периодот кој го помина во Лил, па неговиот повик придонесе да се пресели во Париз. Според информациите на „Лекип“, конечниот договор меѓу двата клуба бил постигнат во вторник нешто пред полноќ.

Колкава минутажа ќе има 25-годишниот Португалец наскоро ќе видиме во својот нов клуб, но неговиот ангажман навестува скорешно заминување на барем еден од тројцата централни играчи од средниот ред – Вајналдум (го бара Рома), Паредес (Јувентус) или Геје (Евертон).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Столтенберг и Вучиќ разговарале за состојбата во Косово: Мирот и стабилноста се клучни за сите страни

Следно

Колку висока температура може да издржи човечкото тело?

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian