Што можете да земете од хотелска соба, а што не смеете? Сапун слободно, крпа никако!

5 mins read

Иако можеби ќе бидете во искушение да земете некој „сувенир“ од хотелот, размислете добро, бидејќи за одредени предмети ќе платите и казна.

Хотелските соби може да бидат полни со убави работи кои можеби ќе сакате да ги однесете дома, но бидете внимателни, бидејќи паричната казна може да демне зад аголот.

Сапун

Ако постои нешто што повеќето хотели сигурно го имаат во своите соби, тогаш тоа е сапунот. А, според Оу, генерален менаџер во „Claridge House Chicago“, овие мали нешта се во ред да ги понесете од вашата хотелска соба.

Меѓутоа, Курт Асмусен, генерален директор на „Obie Hospitality“, напоменува да не се поттикнува земањето на овие предмети, но гостите не се казнуваат не се казнуваат доколку го направат тоа.

Шампон или регенератор

Слично на мини сапуните што се наоѓаат во бањата, шампонот и регенераторот со патничка големина, исто така, можете да ги земете од вашата хотелска соба. Хотелите понекогаш ги брендираат овие предмети, вели Конте.

Затоа, земањето на нивните шампони и истакнувањето на брендот на хотелот може да помогне да се прошири веста за хотелот. Ова важи и за мотелите.

Сè бесплатно

Бесплатните артикли може да вклучуваат работи како ќеси за хемиско чистење, кафе и пакетчиња со шеќер, вели Асмусен. Можете да ги земете со себе.

Некои хотели даваат дури и ексклузивни бесплатни подароци што секако можете слободно да ги земете.

„Сакаме да им даваме на луѓето шампањ кога се пријавуваат при доаѓањето во „W Austin““, вели Џоана Мекрири, генерална менаџерка на хотелот „W“ во Остин, Тексас, додавајќи дека тие не го рекламираат, но можат да го набават по добра цена, а бесплатниот шампањ за изненадување кој ќе го најдете оставаат добар впечаток кај гостите.

Хартија и моливи

Овие хартиени предмети, исто така, обично го имаат името на брендот на хотелот на нив и служат како маркетиншка алатка. Слободно можете да ги понесете со вас.

Што не смеете да земете од хотелот?
Постелнина и крпи

Чаршафите, крпите и другата постелнина се дефинитивно нешто што не треба да го извадите од хотелските соби. Како што објаснува Макрири, целта на хотелот е да подготви совршена соба за следниот гостин.

Земањето скапи материјали, како постелнина, му отежнува на персоналот на хотелот да ја врши својата работа. Меѓутоа, според британски „Телеграф“, 68 отсто од луѓето во анкетата признале дека краделе чаршафи и крпи од хотелските соби. Како што предупредува „Хафингтон пост“, бидете внимателни бидејќи некои хотели можат да ги следат украдените крпи благодарение на електронските ознаки.

Електроника

Контех забележува дека во повеќето случаи има предмети кои не смеат да се изнесат од просторијата, особено во случај на скапа електроника.

„Тие напоменуваат дека трошокот ќе биде наплатен на цената на собата доколку таблетот или некој друг вреден предмет исчезнат или се отстранат од собата“, додава тој.

Наметки

Можеби ќе посакате да ги користите и на вашето следно романтично патување, но за жал, не можете да ги земете со себе. Овие кадифени наметки се едни од најчестите предмети за кои луѓето мислат дека можат да ги понесат од хотелските соби, но не можат, велат Конте и МекКрири.

Од друга страна, влечките повеќе нема да се користат и обично е во ред да ги земете со себе.

Дрвени закачалки, стаклени шишиња и филџани

Постои шанса дека земањето на овие предмети од вашата хотелска соба може да доведе до последици надвор од дополнителните трошоци за вашата соба, вклучително и ставањето на „црната листа“, според „Ен-би-си“.  Хотелите водат евиденција на гости кои уништуваат хотелски соби или крадат предмети и може да им забранат на тие луѓе повторно резервирање соби.

Во ретки случаи, некои луѓе може да бидат уапсени. Како што пишува „Телеграф“, брачен пар во Јапонија е уапсен поради кражба на наметка и пепелник.

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Михаил Талевски од Пелистер потпиша договор со Осиек

Следно

Бугарското МНР со честитка до Македонија по повод 2 Август

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian