Адеми и Ристовски слават во Разград, Динамо поблиску до плеј-офот во ЛШ

1 min read

Во првиот натпревар од третото квалификациско коло во Лигата на шампионите екипата на Динамо Загреб славеше минимално на гостувањето кај Лудогорец со 1:2.

Целиот меч за хрватскиот првак на стадионот во Разград го одиграа двајцата македонски репрезентативци Стефан Ристовски и капитенот на екипата, Аријан Адеми.

Сите голови беа постигна во првото полувреме, во шестата минута Динамо поведе преку Периќ, а само 180 секунди подоцна беше зголемена предноста по автоголот на домашниот чувар на мрежата Падт.

Во 22 минута домаќините успеаја да намалат преку интернационалецот од Гана, Текпетеј.

Реваншот е закажан за 9 август на стадионот „Максимир“ во Загреб. Доколку „модрите“ слават во овој двомеч во плеј-офот на ЛШ ќе играат против подобриот од пресметката Бодо/Глимт (Норвешка) – Жалгирис (Литванија).

Лига на шампиони 2022/2023

3. квалификациско коло, први натпревари

Шериф Тираспол – Плзен 1:2
Лудогорец – Динамо Загреб 1:2
Монако – ПСВ 1:1

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ИН МЕМОРИАМ : Почина ортопедскиот хирург др. Тодор Ношпал

Следно

Македонија го совлада и Иран, кадетките против Шведска и Исланд за четвртфинале на СП

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian