Во текот на една недела санкционирани 169 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

1 min read

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на една недела санкционираа 169 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

Во периодот од 25.07. до 31.07.2022 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 79 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „Блокатор“ санкционирани се 90 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници-резиденти на секторот во којшто биле паркирани.

ЈП ПОЦ и Општина Центар секојдневно водат грижа за да го доведат во ред сообраќајниот хаос настанат од непрописно паркираните возила на територијата на Општина Центар. Потсетуваме на почитување на сообраќајните правила од страна на секој учесник во сообраќајот со цел одржување на ред и безбедност на улиците, велат од општина Центар. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Како котира македонската армија на светско ниво

Следно

„Катимерини“: СОС план на грчката Влада за заштеда на енергија со намалување на осветлувањето на јавните места

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian