ВИДЕО: Уапсен фудбалер кој удри судијка на натпревар во Аргентина

1 min read

Брутален напад врз женски судија се случи претходниот викенд на натпревар од аргентинска лига помеѓу нисколигашите Гарменсе и Депортиво Индепенденсија.

Несреќната 30-годишна судијка Далма Магали Кортади доби силен удар од играчот на Гарменсе, Кристијан Тироне.

Кортади сакаше да ги смири тензиите на теренот. Додели два жолти картони, но приговорите од двете страни не престанаа.

Помошниците дојдоа да ѝ помогнат, но не обрнаа внимание на Тироне кој истрча одзади. Кортади падне, но стана изненадувачки брзо и со насмевка.

Дополнителни удари спречија присутните на теренот, а потоа полицијата го приведе разбеснетиот фудбалер. Кортади со полесни повреди беше примена во болница. Напаѓачот е уапсен и против него е поднесена кривична пријава за напад и повреда.

– Завршив во болница поради удар во главата и неколку гребаницина рацете. Поднесов жалба поради напад на работа. Натпреварот беше мирен, ништо не се случи до тој момент. Тоа го направи при водство на својот тим од 2:1 и поради обичен фаул. Сега е најважно правдата да стигне во овој случај. Овој човек повеќе не треба да игра фудбал – изјави Кортади.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Санчез: Западен Балкан е составен дел на ЕУ

Следно

Планетите се на нивна страна: Два хороскопски знаци во август ќе доживеат голема среќа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian