Украина од САД доби уште четири ракетни системи ХИМАРС

1 min read

Украина доби серија од уште четири високомобилни артилериски ракетни системи ХИМАРС од американско производство, изјави денеска украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников.

– Благодарен сум на американскиот претседател Џозеф Бајден, на секретарот за одбрана Лојд Остин и на американските граѓани за зајакнувањето на украинската армија, напиша министерот Резников на Твитер, пренесе Ројтерс.

Ракетните системи ХИМАРС имаат поголем дострел и се попрецизни од украинската артилерија од времето на Советскиот Сојуз, што им овозможува на украинските сили да се вклучат во руски цели кои претходно биле недостапни.

kurir.mk

Претходно

Тензиите на Косово го вклучија алармот во регионот, Македонија на штрек

Следно

Шанса за Центар: Градот не може и не смее да се покрие целосно со асфалт!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian