Пленковиќ: Хрватска сака преку мир и дијалог да се реши ситуацијата во Косово

1 min read

Хрватска апелира за мир и дијалог, изјави денеска нејзиниот премиерот Андреј Пленковиќ во врска со последните настани на северот на Косово и Метохија.

– Што се однесува до Вучиќ и Косово, прашањето за регистарските таблички е долго време на дневен ред. Апелираме на мир и дијалог, тоа е нашата генерална политика и мислам дека треба ќе останеме на тоа – изјави Пленковиќ, пренесува Индекс.

Како што вели тој, „таму всушност е помалку тензично отколку што изгледало“.

Тензиите на Косово го вклучија алармот во регионот, Македонија на штрек

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Данела стави асфалт и на кејот на Вардар, Шилегов на фејсбук тера мајтап

Следно

Вест хем е еден од потенцијалните ривали на Шкендија во плеј-офот на Лигата на конференции

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian