Овој остров е кралство на мачки, има четири пати повеќе мачки од луѓе

1 min read

Јапонскиот остров Ташироџима е мал рурален остров во близина на брегот на градот Ишиномаки и е познат како „островот на мачките“.

На островот живеат неколку стотици мачки за кои се грижат луѓето кои живеат на островот. Мачките првично биле донесени за да помогнат во контролата на штетниците околу фармите на островот, и оттогаш нивниот број се зголемил до степен што сега го надминуваат населението на островот од околу 80.

Риболовот одамна е важна индустрија на Ташироџима. Со векови, рибарите кои работеле на островот ги штителе и се грижеле за полудивите мачки бидејќи верувале дека ќе им донесат среќа. Следејќи ја оваа традиција, тие изградиле мало засолниште за мачките во центарот на островот посветено на мачка која случајно била убиена од паѓање на карпа.

За нив се грижи и ветеринар кој доаѓа на редовните имоти шест пати годишно и ги прегледува сите мачки за да провери дали се во ред. Мачките ги посетуваат и многу туристи бидејќи „островот на мачките“ во последните неколку години стана туристичка атракција. Една од интересните работи на островот е тоа што кучињата не смеат на Ташироџима.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јувентус го сака Паредес: ПСЖ бара 20 милиони евра

Следно

Денес се празнува Светиот пророк Илија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian