Од Германија во Украина пристигна ракетниот систем „МАРС 2“

1 min read

Покрај новата пратка на ракетниот систем ХИМАРС, испорачан од САД, од Германија во Украина пристигнаа и повеќецевни ракетни системи МАРС 2, соопшти министерот за одбрана Алексеј Резников.

„Третиот брат од семејството „долга рака“ пристигна во Украина – MARS 2 МСЗВ од Германија, напиша Резников на Твитер.

Резников се заблагодари и на Германија и лично на министерката за одбрана Кристин Ламбрехт.

„Нашите артилерици ги поздравуваат своите германски партнери“, додаде Резников. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Одбележување на Илинден: Ковачевски и владината делегација ќе се обратат од Мечкин Камен, а Пендаровски од „Св. Прохор Пчински”

Следно

Данела стави асфалт и на кејот на Вардар, Шилегов на фејсбук тера мајтап

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian