Конзервативците во Британија почнуваат да гласаат за наследник на Борис Џонсон

1 min read

Членовите на британската конзервативна партија гласаат оваа недела за избор на нивниот нов лидер, кој ќе го наследи Борис Џонсон на премиерската функција, а Лиз Трас е фаворит пред Риши Сунак.

Трас добро и оди во анкетите по првите телевизиски дебати во кои се соочи со поранешниот министер за финансии.

Членовите на партијата на власт, околу 200.000, имаат рок до 2 септември да гласаат за својот фаворит. Резултатите ќе бидат познати на 5 септември. Гласачките ливчиња треба да се добијат до крајот на неделата.
Риши Сунак (42), кандидат фаворизиран од конзервативните пратеници и пофален за неговите потези за време на пандемијата Ковид-19, е помалку популарен кај пошироката партиска база. Трас (47), од друга страна, во последните денови доби низа одобрувања од истакнати партиски членови, меѓу кои и министерот за одбрана Бен Волас.

„Тоа е многу тесна трка и се борам за секој глас“, рече Трус на кампањата за време на викендот.

kurir.mk

Претходно

Јавното обвинителство констатираше низа неправилности во постапката против Управата за финансиска полиција

Следно

Залутан куршум оштети паркирано возило во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian