ВИДЕО: Ревија на промашувања на Левандовски во победата на Барса

1 min read

Фудбалерите на Барселона ја совладаа екипата на Њујорк Ред Булс со 2:0 (1:0) во пријателскиот натпревар одигран во Њу Џерси, САД.

Каталонците пред 24.000 гледачи покажаа дека се наоѓаат во солидна форма пред почетокот на сезоната, а навивачите имаа можност и да го видат засилувањето, напаѓачот Роберт Левандовски.

Полјакот имаше добри шанси кои изненадувачки не ги искористи и не успеа да се запише во листата на стрелците. Во 17 минута се обиде со глава, а три минути подоцна по соло акција шутираше над голот.

Голманот на Њујорк успеа да влезе во неговиот удар во 24 минута кога сите очекуваа гол, а уште еднаш во 53 минута со врвот на прстот спречи топката да влезе во голот по ударот на полскиот напаѓач. Во 58 минута Левандовски се обиде со волеј удар од десетина метри, но голманот го запре и тој удар.

Барселона поведе во 40 минута преку Дембеле на додавање на Рафиња, Усман со остар удар од непосредна близина биеше во долниот десен агол. Сè беше решено на три минути пред крајот, кога Мемфис Депај по една длабока топка го искористи недоразбирањето меѓу голманот и дефанзивецот на Њујорк, за да ја смести топката во небранетата мрежа.

Следниот натпревар Барселона ќе игра за трофејот „Жоан Гампер“ на 7 август, а противник е екипата на Пумас УНАМ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Петиција: „НЕ“ за целосно затворање на кејот кај Карпош

Следно

Во сообраќајна несреќа загинаа двајца членови од продукцијата: Бендот „Тропико“ го откажа концертот

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian