ВИДЕО: Гори шума кај Дубровник, четири „канадери“ го гаснат пожарот

1 min read

Пожарот кој од попладнево беснее над местата Затон и Орашац на хрватското приморје, во Дубровничко-неретванската жупанија, го гаснат најмалку 29 пожарникари со десет возила.

Покрај припадниците на ЈВП, пожарот го гаснат и дубровничките пожарникари и три ДВД-а и интервентната единица. Набрзо пристигнале и четири авиони „канадери“, кои повеќе часови истураат вода врз запалената шума.

Пожарникарите известуваат дека ситуацијата на местото на пожарот постојано се менува, јавуваат локалните медиуми.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ветер ноќва ќе ги растера облаците, во следните денови сончево и сѐ потопло

Следно

ВИДЕО: Рајо извлече реми, Димитриевски со мирна мрежа против Манчестер јунајтед

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian