Тагува кошаркарскиот свет, почина легендарниот Бил Расел

1 min read

Легендарниот НБА кошаркар Бил Расел почина во неделата на 88-годишна возраст. Расел се прослави во дресот на Бостон Селтикс со кој 11 пати беше шампион во НБА лигата.

Вкупно пет пати беше прогласуван за најкорисен играч во НБА лигата. На Ол-стар натпреварите учествуваше 12 пати.

Уникатниот кошаркар беше еден од темелите на династијата Селтикси, а во својата 13-годишна кариера освои 11 трофеи.

Расел е член на Кошаркарската куќа на славните во Спрингфилд и член на Куќата на славните на ФИБА, а од 2009 година наградата за најкорисен играч на финалето на НБА е именувана по него.

Тој е еден од само четворицата играчи во историјата кој се наоѓа во Ол-стар тимот“ по повод 25-годишнината на НЦАА во 1971 година, во Ол-стар тимот по повод 35-годишнината на НБА лигата во 1980 година, а во 1996 година беше прогласен за еден од најдобрите 50 играчи во историјата на лигата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Шпанскиот премиер Санчез донесе пораки на поддршка за македонските евроинтеграции

Следно

Бијонсе пее за неверството на Џеј Зи и за скандалот со нејзината сестра во новиот албум „Renaissance“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian