Астролошка прогноза за август: Какви промени нè очекуваат овој месец?

6 mins read

Првиот дел од август носи предизвици за сите хороскопски знаци, но имајте на ум дека ова на крајот нè води до поавтентична и побудна состојба, не само лично туку и на глобално ниво. Во текот на месецот ќе се движиме од сезоната на Лав во сезоната на Девица, која ќе ја активира ѕвездата Регулус, која носи прекрасна енергија. Месецот ќе заврши со млада месечина во Девица на 27 август, што ќе ги разгори нашите страсти.

Август ќе започне со порамнување на Уран, Северниот јазол и Марс. Ова е голема огнена енергија за почетокот на месецот, која може да направи да се чувствуваме малку немирни или нестабилни. Уран е планетата на будењето и промените. Тој сака да ги размрда работите во нашите животи во обид да продолжиме да растеме и да ја достигнеме таа поавтентична состојба на постоење. Уран е и планета на слободата, па можеме да се најдеме и во потрага по чувство за послободно живеење.

Порамнувањето на Уран со Северниот јазол е симбол кој покажува дека нашата колективна судбина се менува. Она што го цениме како општество, на што се потпиравме, сè ќе биде ставено на преглед. Ако работите почнат да стануваат несредени или предизвикувачки во текот на првиот дел од месецот, трикот ќе биде да оставите сè да се движи по својот нормален тек, наместо да форсирате нешто што не функционира.

Секогаш кога енергијата на Уран е силна, тоа е и наш сигнал од Универзумот дека треба да се предадеме и да продолжиме да се движиме за да го најдеме тоа поавтентично место што тлее во нашите срца. Кога го правиме тоа, можеме да доживееме нови бранови на инспирација и да најдеме нови начини на пристап кон работите.

Супер полната месечина во Водолија ќе го осветли небото на 11 август. Ќе ги осветли сите тешки товари кои сме ги криеле длабоко во себе, за еднаш засекогаш да се ослободиме од нив и да се чувствуваме слободни.

Во текот на месецот од сезоната на Лав ќе преминеме во сезоната на Девица, која ќе ја активира Регулус, една од четирите кралски ѕвезди. Ова е прекрасна енергија што може да ги активира нашите чакри и да ги подобри нашите интуитивни способности.

Месецот ќе заврши со млада месечина во Девица на 27 август, што ќе ги разгори нашите страсти и пориви. Ова се должи на планетата Марс. Марс е позната како планета на акција и енергија. Тоа ќе ни помогне да ги надминеме нашите стравови и ќе ни даде сила да одиме кон нашите цели. Овие се денови на кои треба да се обрне внимание:

1 август – Конјукција на Северниот јазол на Уран и Марс во Бик

Конјукција на Северниот јазол на Уран е главната карактеристика на оваа година. Марс исто така се приклучува по една недела, дополнително засилувајќи ги и загревајќи ги овие енергии!

8 август – Лавовска порта

Порталот Лавовска порта го следи изгревањето на ѕвездата Сириус, која древните народи ја сметале за наше духовно сонце. Постои пророштво кое вели дека Сириус ги издигнува и активира заборавените кодови, пораки и мудрости што ги оставиле луѓето од Атлантида. Додека Сириус се издигнува од крајот на јули и во поголемиот дел од август се верува дека 8-миот ден од месецот е најсилниот портален ден, поради нумеролошката низа од 8-8. Бројот 8 е број поврзан со бесконечност, повисока свест и мудрост.

11 август – Полна месечина во Водолија

Оваа полна месечина во Водолија ќе ни помогне да ги расчистиме работите што сме ги избегнувале или потиснувале во нашите животи. Силното влијание на Сатурн активен под оваа полна Месечина ќе го почувствуваме сите. Секогаш кога енергијата на Сатурн е силна, можеме да се чувствуваме малку задушени или заглавени во некоја област од нашиот живот. Останете приземјени, поставете граници и направете мали чекори напред.

22 август – Сонце во Девица

Излегуваме од огнената сезона на Лав и влегуваме во земјената, практична, организирана сезона на Девица! Девицата станува наш духовен водич за наредниот месец. Девицата е симбол на независност, сила и правење работи не за другите, туку за себе. Тоа е енергија со која сите можеме да се поврземе додека Сонцето кружи околу Девицата.

24 август – Ретрограден Уран

Уран, планетата на промените и будењето почнува да се движи ретроградно до 2023 година. Како што почнува да се движи ретроградно, можеме да погледнеме наназад на промените што сме ги направиле во последните 7 месеци и да процениме до каде сме стигнале и што сме постигнале.

27 август – Млада месечина во Девица

Марс е повторно активен под оваа млада месечина, помагајќи ни да се поврземе со нашите страсти. Марс исто така може да ни помогне да ги надминеме нашите стравови и да се движиме со верба во насоката што ја сакавме. Секогаш кога енергијата на Марс е силна, мораме да внимаваме да не дејствуваме импулсивно, да не дозволиме нашиот темперамент да нè надвладее.

Верувајте си, пронајдете ја вашата независност, активирајте ја вашата цел и разбудете ја свеста на повисоките нивоа за да се усогласите со вашата судбина.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ферстапен е неприкосновен: Актуелниот Ф1 шампион славеше и во Унгарија

Следно

Нема ништо спорно во содржината на уставните измени, вели Маричиќ: Сега сѐ е во наши раце

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian