ВМРО-ДПМНЕ: Над илјада денари повеќе секој месец за парно и струја

1 min read

Заради Ковачевски народот ќе плаќа поскапо парно и струја, над 1000 денари повеќе секој месец за овие две давачки, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Со одлука на РКЕ на Марко Бислимоски, поради неспособноста и криминогеноста на Ковачевски, парното поскапува за 15%. Со тоа домаќинствата со двособен стан ќе плаќаат над 300 денари повеќе секој месец за затоплување на нивните домови. Ковачевски не обезбеди евтин енергенс, како што тоа го направија другите европски држави.

Претходно пред само еден месец заради истите причини се покачи цената на струјата, за околу 18% за најголемиот број домаќинства, и 138% за тие кои се греат на струја. Заради Ковачевски секое нормално домаќинство плаќа скоро 1000 денари повеќе за струја, а тие што се греат на струја допрва ги очекува шок за време на грејната сезона.

Струјата, исто како и парното поскапи, затоа што власта е неспособна и краде. Државата стана целосно зависна од увоз на скап јаглен, мазут не е набавен, а хидропотенцијалот не се менаџира правилно, сето тоа допринесува за над 1 терават часови помало производство на годишно ниво сега за разлика од кога ВМРО-ДПМНЕ ја водеше владата. А, за да се надомести тоа се одвојуваат милиони за скап увоз.

Со СДСМ и Ковачевски народот ќе плаќа се поскапи сметки, а снабденоста е под знак прашалник“, стои во нивното соопштение до јавноста.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ладната вода е клучна: Пет начини да го намалите крвниот притисок без лекови

Следно

100 возила на 1 000 жители во Скопскиот регион

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian