Украина соопшти дека од почетокот на инвазијата се убиени 40.670 руски војници

1 min read

– Украина ги објави најновите податоци за бројот на загуби што Русија ги претрпела од почетокот на војната.

Украинците тврдат дека загинале 40.670 руски војници, а уништени се 3.995 оклопни возила.

Официјален Киев тврди дека се уништени и 190 руски хеликоптери, 1.759 тенкови и 222 авиони.

kurir.mk

Претходно

Мицкоски: Консултациите за референдумското прашање одат кон она што го кажа Пендаровски

Следно

Општина Петровец ќе добие нова општинска зграда и пешачко-велосипедската патека

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian