Ладната вода е клучна: Пет начини да го намалите крвниот притисок без лекови

2 mins read

Драстичните промени на температурата, промените на сончеви и врнежливи денови не се невообичаени за лето, а сето тоа влијае на нашето здравје. Промените во атмосферскиот притисок, исто така, влијаат на промените на крвниот притисок, што е особено опасно за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни проблеми, како и за хроничните болни и постарите лица.

Хипертензијата е сериозна и опасна состојба која може да има фатални последици ако не се лекува навреме.

1. Ладна вода

Најбрзиот, најефективниот и најлесниот начин за намалување на притисокот е користењето ладна вода. Кога велиме употреба, мислиме и на консумација, но и на купки кои помагаат. Во ладна вода можете да ги потопите нозете, рацете, да се измиете, да се истуширате, а сето тоа помага да се урамнотежи крвниот притисок. Ако не постои начин целосно да се истуширате, тогаш ставете ја внатрешната страна на надлактиците под млаз ладна вода. Држете така 2-3 минути. Ако сте во можност, можете да ги ладите рацете до лактите, а секако да го освежите и лицето.

2. Чај од нане

Исто така, за да го намалите притисокот, можете да пиете чај од нане или минерална вода со мед и сок од лимон. Чаша од оваа напивка ќе го врати притисокот во нормала за 20 минути. Притисокот би требало да падне за 15-20 единици.

3. Купка за раце

Третиот начин е да се направи ладна купка за рацете. Температурата на водата треба да биде 45 степени, а рацете држете ги потопени најмалку 10. минути.

4. Ако притисокот ви скокнал, обидете се да се опуштите

Задржете го здивот при секое издишување 8-10 секунди, повторувајте 3 минути. Ова ќе помогне да се намалат вредностите на 30 единици.

5. Чај од валеријана

Штом почувствувате дека притисокот почнал да се менува и да расте, не паничете. Легнете на креветот, испијте чај од валеријана или некоја друга смирувачка билка. Ако имате цвекло во домот, исцедете го сокот и испијте го, ова е уште еден добар начин да го намалите крвниот притисок.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

РК Алкалоид летово ќе учествува на турнири во Струга и Србија

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Над илјада денари повеќе секој месец за парно и струја

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian