Жената што го обвини Боб Дилан за сексуално злоставување се откажа од тужбата

2 mins read

Жена која остана анонимна за јавноста го обвини 81-годишниот пејач Боб Дилан дека ја злоставувал кога била дете во април и мај 1965 година во хотелот Челзи на Менхетен. Имено, таа истакнала дека била „емоционално и психички оштетена“ кога Дилан, наводно, ја малтретирал во 1965 година, пренесуваат странските медиуми.

Адвокатскиот тим на музичарот рече дека тужбата е „лажна, злонамерна и клевета“. Но, на неодамнешното рочиште се случил пресврт – жената побарала од судот да го отфрли случајот.

Адвокатот на Дилан, Орин Снајдер од компанијата „Гибсон Дан“, рече дека „случајот е завршен“ и дека е „срамота што е дури и е започнат“.

боб дилан
Фото: Профимедиа

Во тужбата, жената тврдела дека пејачот ја „искористил“ неговата позиција на славна личност и ѝ давал дрога и алкохол за сексуално да ја злоставува. Случајот беше поднесен пред истекот на рокот од една година во државата Њујорк кој им дозволува на луѓето да ги тужат поранешните насилници.

Голем број историчари укажаа на пропусти во приказната за наводната сексуална злоупотреба, истакнувајќи дека музичарот не бил во Њујорк за време на наведената временска рамка.

боб дилан
Боб Дилан / Фото: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Адвокатскиот тим што ја застапуваше тужителката бил предупреден од судијката Кетрин Полк Фаила на можни санкции, откако не го испочитувале рокот за доставување на доказните материјали до судот. Судијката, според странските медиуми, им рекла на правниот тим на наводната жртва: „За волја на Бога, доставете ги тие материјали. Дали ги разбирате последиците ако не го сторите тоа?“.

Подоцна, адвокатите на тужителката пред судот рекле дека таа ги „разрешила од нивните адвокатски должности“, за кои адвокатите на Дилан рекоа дека е „дизајнирано за да се избегнат судските обврски во врска со документите како и заканата од санкции“.

Адвокатите на Дилан посочија дека наводната жртва не ги доставила на судот „десетиците критични мејлови за кои знаат дека постојат“ и сугерираа дека доказите биле намерно уништени, барајќи и парични санкции.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Депај: Ќе останам во Барса дури и ако потпишат уште шест напаѓачи

Следно

Грковска: Неопходно е зајакнување на системот за управување со јавните инвестиции

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian