Во Црна Гора повторно задолжително носење заштитни маски

1 min read

Во Црна Гора, поради влошување на епидемиската состојба предизвикана од коронавирусот, во следните 15 дена ќе биде задолжително носење заштитни маски, а здравствените власти уште еднаш апелираа до граѓаните да се вакцинираат против Ковид-19.

Директорот на Институтот за јавно здравје Игор Галиќ изјави дека е воведено задолжително носење заштитни маски во сите институции на јавната администрација, продавници за храна, аптеки и бензински пумпи, поради зголемувањето на бројот на заболени и хоспитализирани лица.

Галиќ додаде дека заштитните маски се задолжителни и во затворените места на аеродромот, железничките и автобуските станици и најави дека ќе следи задолжително носење маски во сите затворени места доколку тие мерки не доведат до подобрување на состојбата.

Тој апелираше да се вакцинираат сите кои досега не биле вакцинирани

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Екипите на терен – Се чисти и уредува кејот на Вардар

Следно

Познати се двете групи на 50 Струшки ракометен турнир

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian