Угледниот епидемиолог го откри најчестиот симптом на сојот „Кентаур“ на коронавирусот

1 min read

Освен варијантите на омикрон БA.4 и БA.5, светот сега се плаши од подваријантата на омикрон БA.2.75, која се нарекува „Кентаур“. Водечкиот британски експерт, д-р Тим Спектор, објасни на кој симптом на ковид се жалат најголемиот број луѓе.

Осврнувајќи се на апликацијата на студијата ZOE COVID, болките во грбот се еден од 20-те симптоми на кои најмногу се жалат пациентите заразени со омикрон. Професорот Тим ​​Спектор, кој ја води студијата во која оваа апликација е важен метод, објасни дека приближно едно од пет лица со инфекција доживува болка во грбот.

Досега сè уште нема подетално објаснување за причината за болките во грбот кај многу пациенти заразени со омикрон. Меѓутоа, во некои случаи, болката или чувствителноста може да го ослабат пациентот и да ја ограничат неговата подвижност.

Податоците од Јужна Африка, каде првпат беше идентификуван омикронот, доживуваат две нивоа на симптоми – прво болка во грлото, затнат нос, кашлица, потоа болки во мускулите, особено болки во долниот дел на грбот, рекоа експертите од „VaccinesWork“, пренесува world today news.com.

„Оваа болка во грбот некои пациенти ја опишуваат како интензивни менструални грчеви, камења во бубрезите или грчеви во мускулите“, истакнале тие.

Меѓутоа, не сите болки во грбот се предизвикани од ковид-19. Други симптоми на кои треба да се обрне внимание се болка во грлото, кашлица, треска, кивање, замор и респираторни симптоми.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бугарија привремено го затвора својот конзулат во рускиот град Екатеринбург

Следно

Изборот на уставни судии се враќа на дневен ред во Собранието

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian