Ставен под контрола пожарот кај Мармарис

1 min read

Противпожарните екипи успеаја да го стават под контрола шумскиот пожар што денеска избувна во турската туристичка област Мармарис во западната провинција Мугли, јави Анадолија.

Пожарот од се уште непозната причина избувнал во шумскиот предел во Турунц, а поради ветерот брзо се проширил и стигнал до објектите.

Противпожарните единици на Подрачното шумско стопанство во Мугла брзо реагираа и при гаснењето на пожарот употребија противпожарни хеликоптери.

Гувернерот на Мугла, Орган Тавли соопшти дека пожарот е ставен под контрола и дека пожарникарите продолжуваат со гаснењето на пожарот кој повеќе не се заканува да се прошири.

Тавли рече дека во пожарот нема настрадани.

Пожарот го зафатил и во голема мера го оштетил хотелот на Универзитетот „Ситки Кочман” во Мугла, а спасувачките екипи навремено ги евакуирале луѓето од зградата. Изгорени се и поголем број автомобили.

ВИДЕО: Шумски пожар избувна во близина на хотели и населени места кај Мармарис

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ХОРОР: Вооружени мажи силувале 8 жени при напад за време на снимање на спот

Следно

ПРЕСВРТ: Роналдо ќе игра за Манчестер јунајтед против Рајо на Столе Димитриевски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian