Од доживотна на 15 години: Намалена казната на руски војник кој уби цивил

1 min read

Апелацискиот суд во Киев денеска му ја преиначи казната на рускиот војник Вадим Шишимарин од доживотна казна затвор во 15 години.

На 23 мај 2022 година, Окружниот суд во Киев го осуди Шишимарин на доживотен затвор под обвинение за убиства на цивили во регионот Суми, пренесе ТАСС.

Тој беше првиот руски војник осуден во Украина од почетокот на руската специјална воена операција.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Пар вдомил анксиозен мачор, a потоа се случила неверојатна промена

Следно

„Нема да бараме влакно во јајцето“: Шпанија ја поддржува Србија околу косовското прашање

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian