Никола Попоски : Вметнувањето на Бугарите во Уставот не е трагедија

1 min read

Поранешниот министер за надворешни работи од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, во гостување на ТВ 21, истакна дека не е трагедија отворањето на Уставот и вметнувањето на Бугарите во него.

„Јас лично не сметам дека тоа е трагедија. Ако ние како држава сме се дефинирале дека обезбедуваме определени права за сите, нема причина некого да исклучуваме од тоа. Има многу пофлагранти примери од оној со Бугарите, на пример во Хрватска вие имате ситуација во која нашата заедница е целосно призната, добива фондови од државата, а кај нас на пример не се ни спомнати во Устав и ги немаат тие привилегии – вели Попоски за ТВ 21.

Ако имаме позитивен и коректен однос од страна на Софија, Попоски вели дека не би се грижел доколку Бугарите бидат впишани во Уставот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | За само неколку часа Џони Деп заработи 3,5 милиони евра од продажба на своите слики

Следно

САМО ЕДНА ПОСЕТА ГО ДЕЛИ СВЕТОТ ОД ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА Ќе допатува ли Пелоси на Тајван?

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian