Москва и Ријад се решени за постигнување рамнотежа на пазарот на нафта

1 min read

Русија и Саудиска Арабија остануваат цврсто посветени на целите на договорот на групата ОПЕК+ за зачувување на стабилноста на пазарот и балансирање на понудата и побарувачката на глобалните пазари на нафта, соопшти денеска руската влада.

Рускиот вицепремиер Александар Новак се сретна со министерот за енергетика на Саудиска Арабија принцот Абдулазиз бин Салман за да разговараат за соработката меѓу двете земји во рамките на договорот на ОПЕК+, кој поставува квоти за производство на нафта во обид да се балансираат глобалните цени.

kurir.mk

Претходно

Ковид состојба: Од 1.602 тестови, повеќе од половина позитивни, двајца починати додадени

Следно

Депај: Ќе останам во Барса дури и ако потпишат уште шест напаѓачи

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian