Македонските репрезентации со успешен почеток на Шаховската олимпијада во Ченаи

1 min read

Машката и женската репрезентација на 44-та Шаховска Олимпијада во Ченаи (Индија) започнаа успешно со убедливи победи.

Во рамките од првото коло мажите триумфираа со 4:0 против Бермуда, а жените со истиот резултат беа подобри од Габон.

На свеченото отвораање знамето на Македонија го носеа најмладите шахистки Леа Ефтовска и Моника Жежовска.

Шаховска олимпијада Ченаи 2022

1. коло, резултати

Мажи, Бермуда – Македонија 0:4 (поени донесоа Звонко Станојоски, Тони Лазов, Никола Николовски и Андреј Велјаноски).

Жени, Габон – Македонија 0:4 (поени донесоа Моника Стојковска, Ивана Манова, Драгана Николовска и Леа Ефтовска).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Милиони луѓе во исчекување за добитното ливче на Мега милионс вредно над милијарда долари

Следно

Нови шокантни детали од книгата „Revenge“: Меган Маркл ја малтретирала принцезата Шарлот?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian