Инфлацијата во јули достигна рекордни 8,9 отсто во 19 земји од еврозоната

1 min read

Инфлацијата во 19-те земји од еврозоната се искачи на рекордни 8,9 отсто во јули, поттикната од повисоките цени на енергијата кои делумно растат поради војната на Русија во Украина, покажуваат најновите податоци на Европската агенција за статистика, Евростат, објавени денеска.

Ова е дополнително зголемување во однос на јуни, кога инфлацијата исто така беше висока и изнесуваше 8,6 отсто.

Инфлацијата во ЕУ го достигнува највисокото ниво од 1997 година, кога се водеа податоци.

Цените на енергијата скокнаа за 397 отсто, додека храната порасна за 9,8 отсто, а останатите стоки за 4,5 отсто.

kurir.mk

Претходно

Пендаровски постхумно ќе ги одликува Крсте Црвенковски и Невена Георгиева – Дуња, а со медали за храброст борци од НОБ

Следно

Роналдо бесен како никогаш: Само продолжете да лажете за мене

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian