Годишната инфлација во Еврозоната овој месец достигна рекордни 8,9 проценти

1 min read

Инфлацијата во 19-те држави на Еврозоната во јули достигна рекордни 8,9 отсто, поттикната од покачените цени на енергенсите што делумно растат и поради војната во Украина, покажуваат најновите податоци на Евростат објавени денеска.

Тоа е зголемување на и онака високата инфлаторна стапка која во јуни изнесуваше 8,6 проценти.

Инфлацијата во ЕУ достигнува рекордни нивоа од 1997 година кога почна статистичкото следење на податоците.

Цените на енергенсите на годишно ниво овој месец се зголемиле за 39,7 отсто, додека оние на прехранбените производи за 9,8 проценти.

kurir.mk

Претходно

Хемофилтрација во „Жан Митрев“ направиле 560 ковид пациенти, секое досие посебно ќе го прегледаат експерти

Следно

Викенов ќе се сечат две опасни тополи на булевар „Борис Трајковски”

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian