Бугарија привремено го затвора својот конзулат во рускиот град Екатеринбург

1 min read

Владата на Бугарија предводена од премиерот Кирил Петков на последниот состанок донесе одлука за привремено затворање на бугарскиот конзулат во рускиот град Екатеринбург, јави дописникот на МИА од Софија.

Според одлуката, бугарските власти, со оглед на ограничувањето на нормалните и разумни рамки на руското дипломатско присуство во Бугарија и врз основа на разбирањето дека билатералните односи треба да се засноваат на реципроцитет, Бугарија привремено ќе го затвори својот конзулат во рускиот град Екатеринбург, очекувајќи реципрочни дејствија од руска страна за односот на Генералниот конзулат во градот Русе, лоциран на реката Дунав.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кина: Нови 564 случаи на коронавирус

Следно

Угледниот епидемиолог го откри најчестиот симптом на сојот „Кентаур“ на коронавирусот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian