Во Украина досега убиени или ранети над 75 илјади руски војници

1 min read

Повеќе од 75 илјади Руси се убиени или ранети во војната со Украина, ја пренесува „Си-Ен-Ен” изјавата на демократската пратеничка Елиса Слоткин која се повикува на тајни податоци со кои располага Администрацијата на претседателот Џо Бајден.

Информацијата за руските загуби во Украина Слоткин ја дала после брифинг на администрацијата на Бајден одржан зад затворени врати.

-Информирани сме дека повеќе од 75 илјади Руси се или убиени или ранети, што е огромна бројка. Тие многу вложуваа во својата пешадија, а 80 отсто од копнените сили се вкопани и заморениукраина, вели таа.

Последните проценки на ЦИА укажуваа за некаде околу 15 илјади руски војници загинати на фронтот.

Засега нема официјални информации од Москва за своите загуби во она што Русија го нарекува специјална воена операција во Украина.

kurir.mk

Претходно

ЕУ со притисокот си прави противуслуга во Македонија

Следно

Откриени два нови симптоми на омикрон, може да се појават во устата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian