ВИДЕО: Силно невреме во Охрид, откорнато парче лим од покрив оштети повеќе куќи

1 min read

Откорнато парче од лимена покривна конструкција од зграда попладнево оштети повеќе куќи и едно возило во Охрид, откако градот го зафати силно летно невреме со пороен дожд и ветер.

Информацијата ја потврди раководителот на Центарот за управување со кризи од Охрид, Митко Темелкоски, посочувајќи дека за среќа нема поврeдени луѓе.

– Имаме дојава за паднат дел од кров на улицата „Лазо Трповски”, кој оштетил неколку соседни пониски објекти. Причинета е материјална штета, за среќа нема повредени, изјави Темелкоски.

Силниот ветер, проследен со дожд и град откорна дрвја, искрши гранки и искина кабли од телефонски и телевизиски оператори во градот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Драган Спасов – Дац ќе стане дедо: Снаата Софија го покажа трудничкото стомаче

Следно

Баербок: ЕУ треба да ги чува своите вредности и на надворешните граници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian