РФМ на средба со претставници на ИХФ за претстојното СП 2022

1 min read

Во рамки на Светското првенство за ракометарки до 18 години што се одржува во Скопје во период од 30 јули до 10 август, во хотелот „Хилтон“ денеска (28.7.2022) се одржа средба помеѓу раководството на Ракометната федерација на Македонија и ИХФ номинираните лица.

За време на СП ќе бидат присутни 96 номинирани лица од Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), судии, делегати, супервизори и претставници од канцеларијата на Светска Ракометна Федерација (IHF), кои што ќе работат во рамки на Мундијалот во Скопје.

Ракометниот Мундијал за кадетки започнува на 30 јули, каде ќе учествуваат 32 национални репрезентации.

Македонија предводена од селекторот Љубомир Савевски ќе игра во групата „Б“ каде противници ни се Иран, Сенегал и Узбекистан.

Распоред и термини на натпревари:

30.07 – Македонија – Сенегал – 20:30 ч. СЦ „Борис Трајковски”

31.07 – Македонија – Узбекистан – 20:30 ч. СЦ „Борис Трајковски”

02.08 – Македонија – Иран – 20:30 ч. СЦ „Борис Трајковски”

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во Хрватска зголемен бројот на заразени со Ковид-19

Следно

Се огласи жената која Илон Маск му ја „украде“ на пријателот Сергеј Брин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian