Баербок: ЕУ треба да ги чува своите вредности и на надворешните граници

1 min read

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок по денешната посета на бегалски камп во Грција изјави дека Европската унија треба да ги чува своите вредности и на надворешните граници.

Таа рече дека земјите од ЕУ треба да направат повеќе за да ги заштитат оние што бараат засолниште од војна и страдање.

– Нашите европски вредности важат и на надворешната граница на Европа. Ако не ги одбраниме таму, тие ќе исчезнат, изјави Баербок во интервју за атинскиот весник „Та неа“.

Германската министерка утре треба да се сретне со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и со министерот за надворешни работи Никос Дендиас.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Силно невреме во Охрид, откорнато парче лим од покрив оштети повеќе куќи

Следно

ВИДЕО: Во Софија заврши европското фудбалско лето за Македонија ЃП

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian