Атлетико за 20 милиони евра купи репрезентативец на Аргентина

1 min read

Аргентинскиот репрезентативец Науел Молина е нов играч на Атлетико. Потпиша петгодишен договор, потврдија од мадридскиот клуб.

На овој начин се исполни желбата на тренерот на „јорганџиите“ Диего Симеоне, кој инсистираше да го доведе својот сонародник кој игра на десната страна – пред сè дефанзивец, но знае да игра и како и крилен напаѓач, во зависност од формацијата во која тимот ќе игра.

Атлетико наводно платил 20.000.000 евра на Удинезе за да го ангажира во своите редови.

Некои извори пишуваат дека обештетувањето е исплатено веднаш, додека други велат дека италијанскиот клуб сега добил 10.000.000 евра, а остатокот ќе го добие во наредниот период преку разни бонуси и клаузули.

Молина пристигна во Удинезе пред две години од Бока Јуниорс како 22-годишен и оттогаш значително напредуваше, толку многу што стигна до репрезентацијата на Аргентина, за која дебитираше во јуни 2021 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пронајдена дрога кај млад Швајцарец во Гази Баба

Следно

Леонардо Дикаприо мрази еден од неговите филмови толку многу што го забранил неговото прикажување

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian