Утврден новиот состав на Одборот за доделување на државната награда „8 Септември“

1 min read

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната 19 седница го утврди новиот состав на Одборот за доделување на државната награда „8 Септември“.

Поради истечениот мандат на стариот состав, Комисијата го изгласа новиот состав во кој претседател е Гордана Нацева, истакнат спортист и спортски работник.

За членови се избрани истакнатите спортисти Пепи Манасков, Примислав Димовски, Индира Кастратовиќ, Артим Шаќири, Оливера Биковска, Перо Антиќ, Наташа Илиевска и Шабан Трстена.

Покрај нив, за членови на Одборот се избрани и професорите од Факултетот за физичко образование, спорт и здравје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”- Скопје, д-р Ленче Алексовска – Величковска и д-р Руждија Калач, спортскиот новинар Игор Трпески и истакнатиот спортски работник, професор Иса Аслани.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

И бугарските социјалисти не можат да формираат влада, утре ќе го вратат мандатот кај Радев

Следно

Летно задоволство од Стефанија Несторовска: Чоколадни чашки што се „топат“ во уста

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian