Украинскиот парламент го избра Андриј Костин за јавен обвинител

1 min read

Врховната Рада – Парламентот на Украина го одобри назначувањето на Андриј Костин за јавен обвинител на земјата, објави Укринформ.

Предлогот за негово именување на оваа функција утрово го поднесе шефот на државата Володимир Зеленски.

Одлуката е усвоена со гласовите на 299 пратеници од вкупно 450, прецизираше на Телеграм Јулија Паличук, прес-секретар на претседателската партиска група „Слуга на народот“.

Андриј Костин, член на оваа партија, моментално раководи со собраниската Комисија за правна политика.

kurir.mk

Претходно

Бабовски: Засилени мерките против африканската свинска чума по потврдениот нов случај во Моштица

Следно

Уапсено лице барано со потерница за доиздржување затворска казна

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian